received_10212437435186782

Kırşehir / Mucur’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi – Radyo Televizyon Bölümü’nü bitirdi.

PTT ve Türk Telekom’da uzun yıllar üst düzey yönetici olarak çalıştı. PTT Dergisi, Türk Telekom Dergisi, Halkla İlişkiler Dergisi, Kırkkültür ve Aktüel Kırşehir dergilerinin editörlüklerini yaptı, Türkü Life dergisini yayın kurulunda görev aldı. 

Müziğe Halkevleri’nde başladı. Bu süre içinde çeşitli halk müziği ustalarıyla tanışarak bilgi ve görgüsünü artırdı. Halk müziği başta olmak üzere folklorik araştırma ve incelemeler yaptı. Birçok türküyü derleyerek repertuvarlara kazandırdı. Turizm, el sanatları, halk müziği, şiir, halk ağzından söz derlemeleri ve popüler tarih konularını içeren çalışmalar yaptı; Bilecik Türküleri, Tarihe Tanık Fotoğraflar, Türküler Böyle Söyler, Kırşehir Türküleri ve Kırşehir’in Dilinden adlı kitapları yayınladı.

TRT FM’de, TESK FM’de, Sizin Radyonuz’da, Radyo Avrasya Türk’te ve TRT Kent Radyo Ankara’da halk müziği programları yapıp sundu; Kanal A televizyonunda Can Cana adlı programı dört yıl süreyle hazırlayıp sundu.  

Yurt içinde ve dışında; KKTC, Almanya, Fransa, Yugoslavya, İtalya, İspanya, Bulgaristan, İran, Gürcistan ve Hindistan’da halk müziği solisti olarak Türkiye’yi temsil etti.

Abdullah Gündüz, HAMOY THM Korosu’nun dışında; Karadeniz Türkü Topluluğu, Çayyolu Öğretmenler Korosu ve Türk Telekom Korosu’nun da şefliğini yapıyor.

HAMOY’un halen başkanlığını da yürüten Abdullah Gündüz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nde araştırmacı olarak çalışırken 2017’de emekli oldu.