Ali_Haydar_GÜL

1962 yılında Ağrı’nın Merkez Hıdır Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokulu kendi köyünde okudu. Daha sonra Van Alparslan İlköğretim Okulu’na giderek 1978 yılında mezun oldu. İşletme Yüksekokulu mezunu olan Ali Haydar GÜL, TRT’nin 1981 yılında Türkiye genelinde açmış olduğu sınavı kazanarak TRT Ankara Radyosuna THM Ses Sanatçısı olarak girdi.

TRT Ankara Radyosunda solistlik görevini sürdürürken; Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Ankara Çocuk Islah Evi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Türk Telekom THM Koroları’nı çalıştırarak konserler verdi. Halen Emniyet Genel Müdürlüğü IPA (Uluslararası Polis Teşkilatı) THM korosu ile  Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) THM Korosu’nu çalıştırmaya devam etmektedir.

Ayrıca TRT Ankara Radyosunda; Müzik ve Edebiyat, Halk Müziğinden Damlalar, Müzik ve Sohbet programlarını yaptı. Televizyonda Türkü Türkü Türkiyem programını iki yıl yönetti.

TRT adına değişik zamanlarda; Almanya, Hollanda, Nahcıvan, Özbekistan, Kıbrıs’ta Türkiye’yi temsilen konserler verdi.

2000 yılında TRT THM Yurttan Sesler Koro Şefliği sınavını kazanan Sanatçı, Yurttan Sesler Korosu Şefliği görevinin yanında, TRT Ankara Radyosu THM Gençlik Korosu’nun Şefliğine de devam etmektedir. Aynı zamanda TRT Türkü kanalında; Genç Sesler, Türküler Türkü Söyler, Bir Türkü Öğreniyoruz programlarını yapmaktadır.

Ali Haydar Gül evli ve iki kız çocuk babasıdır.