Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kısa adı HAMOY olan Halk Müziği ve Oyunları Araştırma ve Eğitim Gençlik Derneği 6 Mart 1973 yılında kurulmuştur.

HAMOY; yeryüzünün en zengin değerlerini içinde bulunduran ulusal kültürümüzün; halk müziği, halkoyunları, halk tiyatrosu ve diğer halkbilim ürünlerini genç kuşaklara aktarmak, bu kültürlerin devamını sağlamak ve sevdirmek için bu alanda eğitim çalışmaları yapmaktadır.

Her yıl çeşitli yaş gruplarından yaklaşık 120 kişiye sosyokültürel bir ortam sağlayan, onların boş zamanlarını ulusal bir amaca yönelik olarak değerlendiren, onları her türlü kötü alışkanlıklardan alıkoyan dernek, devletin eğitim kurumlarından yararlanamayan yüzlerce vatandaşına da gönüllü eğitim hizmeti sunmaktadır.

Özellikle gençlerimizin sosyal ve kültürel anlamda gelişmelerine yardımcı olacak, serbest zamanlarını değerlendirebilecekleri çeşitli faaliyet alanları yaratma çabasında tam 43 yıldır emek sarf etmektedir. Bu kapsamda;

  • 60 kişilik yetişkinler halk müziği topluluğu ile her yıl onlarca konser vermiş, tüm Anadolu ve yurt dışındaki Türk mirası türkülerimizle Türk’ü kucaklayan repertuvarlar sunmuştur. Ayrıca Türkiye genelinde yapılan amatör korolar yarışmalarında koro, solo ve çalgı dalında birçok kez birincilik elde etmiştir. Yetişkinler Korosu Şef Abdullah GÜNDÜZ ve Şef Mehmet GÜRBÜZ yönetiminde çalışmalarını sürdürmektedir.
  • Türk Halk Müziği Gençlik Korosu’nu kurarak, genç nesle türkülerimizi sevdirip, bu kültürün yaşatılması yolunda ciddi çalışmalar sürdürmüş, her yıl bu koro ile üniversitelerde konserler vermiştir. Gençlik Korosu Şef Ufuk Önder SERDAR yönetiminde çalışmalarını sürdürmektedir. 

received_10212437434746771

Gençler başta olmak üzere tüm üyelerinin sosyal hayatını geliştirme çabası içinde; halk müziği, halk oyunları ve diğer halk bilimi dallarında etkinliğini artırarak sürdürmeyi amaçlayan HAMOY, her dönem yaptığı çalışmaların ürününü yurt içinde ve dışında gösteri, konser, dinleti konferans vb. yollarla sergileyip izleyicisiyle paylaşırken, bugüne kadar yetiştirdiği profesyonel olmuş onlarca ses, saz ve dans sanatçılarıyla da gurur duymaktadır. HAMOY’dan yetişen bu sanatçılar bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Topluluklarında, Devlet Halk Dansları Topluluğunda, TRT’de ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmaktadırlar.

 

Çalışma Yeri: HAMOY Derneği, GMK Bulvarı No: 107,

http://hamoy.org.tr/