Mehmet GURBUZ

19 Mayıs 1985’te Ankara’da doğdu. İlkokulu Ahmet Hızal İlköğretim Okulu’nda, liseyi Sincan Lisesi’nde tamamladı. Müziğe 6 yaşında babasıyla birlikte bağlama çalarak başladı. Lise yıllarında tanıştığı Ali KOCAOĞLU ile profesyonel anlamda ilk müzik eğitimini başlattı ve 4 yıla yakın bir süre Halk Ozanları Kültür Derneği (OZAN-DER)’de bağlama ve nota dersleri aldı. 2002 yılında Etimesgut Belediye Konservatuvarı’nın açmış olduğu sınavı kazanarak aldığı 2 yıllık eğitimin ardından, hocalarının çağrısı üzerine mezun olduğu konservatuvarda 3 yıl nota ve bağlama dersleri verdi. Bu süre zarfında Özcan TAMER, Abdullah GÜNDÜZ, Salih TURHAN, Mehmet Ali GÜRSOY gibi hocalarla çalışma fırsatı da buldu. 

2007 Kasım ayında başladığı vatanî görevini 2009 Şubat ayında tamamladı.

2011 yılında girdiği Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Anabilim Dalı’ndan 2015 yılında derece yaparak mezun oldu. Burada özellikle Prof. Dr. Öznur ÖZTOSUN ÇAYDERE, Yrd. Doç. Hamit ÖNAL ve öğretim görevlisi Cemali AKÇALI’nın çalışmalarından faydalandı. 2019’da, Doç. Dr. Mehmet GÖNÜL danışmanlığında “TRT THM Repertuvarındaki On Zamanlı Türkülerin Aksak Semâî ve Curcuna Usûllerine Göre Tespiti ve Notaya Alınması” konulu tezini savunarak, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Türk Müziği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı’ndan mezun oldu. Bu çalışması ile; Türk Müziği notaya alma teknikleri ile ilgili olarak TRT repertuvarındaki yaklaşık dört yüz elli türkünün usûl tespitini ve nota tashihini yaptı.

Üniversite öğrenimi sırasında; Mamak Belediye Konservatuvarı’nda eğitmenlik yapmış, Toprak Mahsûlleri Ofisi THM Korosu’nun da Şefliğini sürdürmüştür. Özellikle yöre müziği notalama teknikleri ile ilgili uzmanlaşmayı hedefleyen Mehmet GÜRBÜZ, halen  Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği THM Korosu ve ODTÜ Personeli THM Korosu’nun Şefliği yanında Halk Müziği ve Oyunları Araştırma ve Eğitim Gençlik Derneği (HAMOY)’da Abdullah GÜNDÜZ ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.