S1

15 Haziran 1966 yılında İçel’in Tarsus ilçesinde doğdu.

1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nı başarıyla kazanarak İstanbul’da akademik müzik hayatına başladı. Konservatuvar yıllarında Alaeddin YAVAŞÇA, Erol SAYAN, Mefharet YILDIRIM, Selahattin İÇLİ, Nida TÜFEKÇİ, Yalçın TURA, Kani KARACA, Ercüment BERKER gibi çok değerli hocalardan dersler aldı.

1987 yılında TRT’nin yurt çapında açmış olduğu profesyonel ses sanatçılığı sınavına Ankara’da girerek tek erkek aday olarak kazandı. Bütün müzik türlerine enstrümanlarına ilgisi oldu ve aranjörlük de yapmaya başladı. TRT de belgesel müzikleri, jenerik müzikleri ve programlar yaptı. 1996 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda kendi bestesiyle Türkiye elemelerinde ilk 10’a girdi. Katıldığı farklı türdeki beste yarışmalarında 20’ye yakın ödül aldı. Yaklaşık 300 civarında bestesi olan sanatçı pek çok koro çalıştırdı öğrenciler yetiştirdi. 1,5 sene TRT Sanat Müziği Merkez Müdürlüğü görevi yaptı.

Radyoda “Yeni Besteler” programını ve Televizyonda “Dostlar Meclisi” programının Şefliğini de yapan sanatçı, 17 senedir televizyonun en çok izlenen müzik eğlence programı olan TRT Akşam Sefası programının daimi şefliğini yapmaktadır. Türk müziğinin ve kültürünün gençlere de sevdirilip geliştirilmesi için çalışmalarına devam eden Suat YILDIRIM, halen TRT Ankara Radyosunda Ses Sanatçısı, Koro Şefi, Bestekar ve Aranjör olarak profesyonel müzik hayatını sürdürmektedir.