ufuk önder serdar

1987 yılında Trabzon’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı şehirde tamamladı. Müziğe lise yıllarında bağlama çalarak başladı. 2005 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT)’nca gerçekleştirilen sınavla TRT Trabzon Radyosu Türk Halk Müziği Gençlik Korosu’na katılarak profesyonel müzik eğitimine ilk adımını attı. Burada 2 yıl süre ile Aytaç KÖKTÜRK’ten nota-nazariyat dersleri aldı ve koro çalışmalarına saz elemanı olarak devam etti. 

2007 yılında Mersin Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Lisans Programına başladı. Mersin’de bulunduğu süre içinde Abdurrahman YAĞDIRAN ve Hasan Basri ÜSTÜN ile müzik çalışmalarına devam etti. Mersin Büyükşehir Belediye Konservatuvarı, Tarsus Türk Halk Müziği Derneği ve Mersin Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu’nda bağlama sanatçısı ve orkestra şefi olarak görev aldı. Tarsus Halk Eğitimi Merkezi ve çeşitli müzik kurslarında bağlama eğitmenliği yaptı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünce düzenlenen Türk Halk Müziği yarışmalarının solo çalgı dalında; 2009 ve 2010 yıllarında Türkiye ikinciliği ve 2011 yılında Türkiye üçüncülüğü elde etti. 

2011 – 2013 yılları arasında TRT Trabzon Radyosu Türk Halk Müziği Gençlik Korosunda orkestra şefliği yaptı. 2013 yılında TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Gençlik Korosuna bağlama sanatçısı olarak dâhil oldu ve Millî Eğitim Bakanlığında milli eğitim uzman yardımcısı olarak görev yapmaya başladı. 2014 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Türk Müziği Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programına başladı. 

Müzikal yaşamı boyunca Abdullah GÜNDÜZ, Ertuğrul KARABULUT, Ali Haydar GÜL, Mustafa ACAR gibi ustalarla çalışma fırsatı yakalayan Ufuk Önder SERDAR, “Hisarlı Ahmet’ten Derlenen Türkülerin Anadolu’daki Makamsal Gelenek Ekseninde İncelenmesi” konulu yüksek lisans tez çalışmalarını sürdürmektedir. Halen Millî Eğitim Bakanlığı Türk Halk Müziği Korosu ve HAMOY Türk Halk Müziği Gençlik Korosu şefliğini yürütmektedir.