yavuz_sanlıAslen Gümüşhane /Şiran ilçesi sarıca köyünden olan sanatçı 1968 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimini Ankara’da tamamladı. Türk Halk Müziğine ortaokul yıllarında başladı. Ankara’da faaliyet gösteren çeşitli kurum ve kuruluşların korolarında koristlik ve solistlik yaptı.

TRT Ankara Radyosu’nun çok değerli hocalarından, başta merhum Mustafa Özgül ve Hikmet Taşan olmak üzere, Bircan Pullukçuoğlu, Yaşar Aydaş, Lütfü Atan ve İhsan Öztürk gibi çok değerli hocalarla çalışarak kendini yetiştirdi. 1985 yılında Ankara Radyosu Gençlik Korosu çalışmalarının yanı sıra; ön dinleme sınavlarını kazanarak, Ankara Radyosu’nda denetim bantları ile birlikte TRT’de programlar yaptı. 1987 yılında TRT’nin açmış olduğu “Müzik Maratonu” isimli Türk Halk Müziği yarışmasında “Evlerinin Önü Yonca” isimli Kerkük türküsüyle birincilik aldı.1988 yılında Harika Plak ve Kasetçilikten “Mecnun” isimli bir albüm yaptı..

Ankara’da çeşitli kurum ve kuruluşlarda amatör korolar kurdu, bağlama gruplarının hocalığını yaptı. Ankara’dan yayın yapan özel radyo ve televizyonlarda Türk  Halk Müziği (Türküler Dolusu) programı sundu ve yapımcılığını yaptı.

Yaklaşık yirmi yıldan bu yana; çeşitli kurum ve kuruluşlarda Türk Halk Müziği eğitmenliği yaparak birçok öğrenci yetiştirdi. Çalıştırdığı gruplar Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu Türk Halk Müziği yarışmalarında birincilik aldı. Ayrıca; beste çalışmaları da olan sanatçı Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün Türkiye çapında düzenlemiş olduğu ”Türk Müziği Formları Beste Yarışmasında” iki eseri ödüle layık görüldü. Ayrıca; Polatlı Belediyesi’nin “Sakarya Meydan Muharebesi” ile ilgili olarak, yine Türkiye çapında düzenlemiş olduğu “Kahramanlık Türküleri” beste yarışmasında “Sakarya’m” ve “Kalk Sakarya” isimli iki bestesi ödüle layık görüldü. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Dr.Hasan Basri Öngel adına düzenlemiş olduğu anma programında yapmış olduğu çalışmalardan dolayı halk bilimi özel ödülü, bir çok kurum ve kuruluştan  da onur ödülü, başarı ödülü ve plaketler aldı.

Televizyon ve Radyoda yapmış olduğu “Türküler Dolusu” isimli Türk Halk Müziği programının adını taşıyan Anadolu Türkülerinden oluşan  bir albüm yaptı. Kendi bestelerine de yer verdiği  İkinci albümü “Türkülerimden ANLA” 25.07.2011 tarihinde türkü sevenler ile buluştu.

T.C. Kültür Bakanlığının açmış olduğu yerel sanatçı sınavını kazanarak Türk Halk Müziği Sanatçısı unvanı aldı.TRT Türk Sanat Müziği beste yarışmasında bir bestesi TRT repertuarına alındı.Türkiye Sanat Birliği tarafından çalışmalarından dolayı hizmet şeref belgesi ile onurlandırıldı. Türk Halk Müziği Nazariyatı ile ilgili çeşitli araştırmalar yaparak, bu bilgileri ders notları olarak derledi. (Kitap haline dönüştürme çalışmaları devam ediyor)

Bu çalışmaların başında;

  • Türk Halk Müziği Usulleri
  • Türk Müziği Dizileri ve Solfeji (1) Çıktı
  • Türk Halk Müziği ve Türkülerimiz (1)
  • Bona Eğitimi
  • Gümüşhane Türkü ve Oyun Havaları (Çıktı)

Sanatçı halen Ankara’da; Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu ve  Belediye Konservatuarı gibi Türk Müziği eğitimi veren kamu – kurum, kuruluşlarda Koro Şefliğinin yanı sıra , Türk Müziği Repertuar-Nota-Solfej  ve Müzik  Nazariyatı dersleri vermektedir. Televizyon programlarının  yanı sıra Ankara ve  Türkiye genelinde konser programlarına katılmaktadır.